PARK ZA NAS – krajobrazna arhitektura za djecu
Projekt „PARK ZA NAS – krajobrazna arhitektura za djecu“ nastavak je edukacije i promocije aktivne dječje participacije u zajednici koju već drugu sezonu udruga GOKUL provodi u suradnju Društvom „Naša djeca“ Zabok.
Članovi i članice Dječjega gradskog vijeća DND-a Zabok detektirali su nedostatak zelenih površina posebno parkova u gradu Zaboku te su inicirali projekt kao i njegov nastavak.
Park za nas’ potaknut će nove članove/ice Dječjeg foruma i Dječjega gradskog vijeća DND-a Zabok na promišljanje o zelenim prostorima od makro do mikro lokacija kroz predavanja, radionice, igre, terenska istraživanja, šetnje, crtanje, izradu maketa, sadnju i druženje.
Voditeljica radionice je Lucia Marušić, diplomirana krajobrazna arhitektica Sveučilišta u Zagrebu koja je tijekom svog obrazovanja studirala i na Sveučilištu u Varšavi a kao dio tima sudjelovala je na brojnim studentskim i javnim natječajima.
Radionica 1. (1. svibnja 2024.)
Glavna tema radionice ”Park za nas” orijentirana je oko javnih i zelenih površina u gradovima. Uvodni dio radionice upoznaje nas s profesijom krajobrazne arhitekture, temom i problemima kojima se krajobrazni arhitekti bave te razvojem profesije kroz povijest. Istaknuta je važnost kvalitetnog prostornog planiranja te pozitivne i negativne prakse koje se događaju u procesu planiranja prostora. Naglasak je pri tom na planiranju zelenih površina i razvoja zelene infrastrukture. Tematika važnosti zelene infrastrukture prilikom razvoja gradova dovodi nas do pojma javnog prostora i njegovog značaja za grad i građane. Primjeri i prakse uređenja javnih površina očituju se u različitom poimanju prostora pa se tako radi vizualna usporedba javnih prostora u svijetu i onih u Hrvatskoj. Usporedbom primjera generiraju se zaključci o pozitivnim i negativnim praksama planiranja i oblikovanja otvorenih javnih prostora.
Radionica 2. (18. svibnja 2024.)
Edukativna šetnja i obilazak tri lokacije javnih zelenih prostora grada. Prva lokacija je trg ispred Crkve sv. Jelene. Razgovor o povijesti prostora i njegovoj transformaciji, uočavanje problema i nedostataka prostora, te definiranje načina i učestalosti korištenja. Druga proučavana lokacija odnosi se na park nasuprot D.V.D-a Zabok gdje se također uočavaju pozitivne i negativne prakse uređenja javnog prostora. Posljednja lokacija je park Milana Prpića. Park je trenutno u procesu preobrazbe što omogućuje drugačiji pristup analizi lokacije. Uspoređuju se prošli, sadašnji i planirani izgled parka te se donose zaključci temeljeni na dosadašnjem sakupljenom znanju. Iako je tipologija predmetnih lokacija različita moguće je uočiti i usporediti pozitivne i negativne strane ovih javnih prostora. Radionica se zaključuje predavanjem i prezentacijom s tematikom proučavanja različitih tipologija javnih prostora kojima se bave krajobrazni arhitekti.
Radionica 3. (8. lipnja 2024.)
Grupna radionica počinje upoznavanjem i proučavanjem digitalne ortofoto karte šireg centra grada Zaboka. Polazišna točka radionice je definiranje pojedinih elemenata i prostorna orijentacija na kartama. Razmjena znanja i dojmova o vanjskim prostorima, sadržajima i parkovima u gradu. Definiranje razine opremljenosti, distribucije elemenata i vizualne atraktivnosti proučavanih prostora. Na ortofoto karti se detektiraju i označuju prostori u Zaboku koji bi trebali postati javne zelene površine u sustavu zelene infrastrukture. Rezultat radionice je ortofoto karta s iscrtanim sustavom parkova i javnih prostora.
Program je potpomognut sredstvima Krapinsko-zagorske županije, Ministarstva kulture i medija i Zaklade ”Kultura nova”